fbpx

גידול קנאביס – מבוא למתחילים

גידול קנאביס – מבוא למתחילים

גידול קנאביס הוא תהליך פשוט יחסית, כמו גידול של צמחים רבים אחרים, ואף פשוט מכך עקב העובדה שקנאביס, כמו שמו באנגלית, הוא צמח בעל מאפיינים של צמח שיחי מטפס (Weed) שגדל בצורה טובה גם בתנאים לא אופטימליים.

תהליך של גידול קנאביס לא דורש יותר מדי ידע מקדים או ניסיון, לפחות ברמת "מתחילים" שמתאימה לכל מגדל חדש שרוצה לצלול לעולם של גידול ביתי, אך יש כמה דברים שכן צריך לדעת לפני שיוצאים לדרך. תחילה, יש להכיר את 4 היסודות של גידול קנאביס: אור, אוויר, מים ואדמה, שהם המפתח לגידול מוצלח של כל צמח בחלל הביתי.

4 היסודות של גידול קנאביס – תאורה, אוורור, מים ואדמה

היסודות של גידול קנאביס מתחלקים ל-4 התחומים החיוניים בחייו של צמח הקנאביס ושל כל צמח אחר, ולתחליף שהמגדל הביתי מספק לצמח במקומם כדי לקיים אותו בחלל ביתי סגור במקום בטבע.

תאורה – האלמנט שמספק את התחליף לאור השמש עבור צמח הגדל בחלל ביתי הוא מנורת הגידול. ישנם מספר סוגים עיקריים של מנורות גידול – בין היתר מנורות לד (LED), מנורות לחץ גבוה (HPS) ומנורות פלורסנט (CFL) – שכולן מיועדות כדי לחקות את אור השמש, שהוא האלמנט החיוני ביותר לקיום תהליך הפוטוסינתזה שמאפשר לו לחיות.

הספק של נורת הגידול (נמדדת לפי יחידת וואט – בין 250 ל-1000 וואט לנורה) ועוצמת האור נמדדת לפי יחידות מידה לומן – הנדרשת לכל חלל נקבעת לפי גודלו וכן לפי סוג וגודל הצמחים שגדלים בתוכו. מלבד נורת הגידול עצמה ישנם עוד שני אלמנטים חיוניים שמרכיבים יחדיו את מערכת התאורה הנדרשת לחלל גידול ביתי: רפלקטור עם בית נורה שממקד את האור עבור הצמחים, ומשנק המחבר את הרפלקטור ודרכו את הנורה לחשמל (מלבד נורות CFL). שלושת המוצרים הללו – נורת גידול, רפלקטור ומשנק – נמכרים יחדיו בתור "ערכת תאורה".

אוורור – אחד מתנאי הטבע שחלל הגידול צריך לדעת לחקות היטב הוא משבי רוח, שבטבע נפוצים וקיימים בעוצמות משתנות לפרקי זמן מגוונים. מערכת האוורור המינימלית שכל מגדל ביתי צריך מורכבת ממאוורר אחד לפחות, הממוקמים בתוך החלל ומכוונים כך שיגרמו לתנודת אוויר קבועה בתוכו, וכן ממפוח שאחראי על שאיבת האוויר מחלל הגידול החוצה ועל יצירת וואקום שגורם לשאיבה אוויר חדש פנימה אל תוך החלל.

מים – המים הם לא רק האלמנט החיוני ביותר שמספק לצמח חיים, אלא גם המקור למרבית התזונה שלו, מלבד התזונה הבסיסית מבוססת הסוכר אותה הוא מייצר מאור השמש. התזונה לצמח בחלל הביתי מגיעה משימוש במוצרי דישון ייעודיים, וההכנה של תמיסת השקיה בהם יש להשתמש היא תהליך שיש להכיר לפני שמתחילים.

אדמה (מצע גידול) – מצע הגידול הוא הבסיס עליו גדלים הצמחים ובתוכו מתפתחת מערכת השורשים, המשמשת בתור "צינור ההזנה" של הצמחים באמצעותו הם סופחים את חומרי ההזנה החיוניים מהמצע. מצע גידול הוא חלק חשוב ביותר מסביבת המחיה של הצמח שמאפשר את כל תהליך הגדילה, ולכן חשוב לבחור את מצע הגידול הנכון לצורך הגידול הביתי המתוכנן. מצעי הגידול הקיימים הם: אדמה, קוקוס או מצע הידרופוני כמו הידרוטון.

מלבד היסודות הללו, היסוד החיוני הנוסף למערכת גידול ביתי הוא אוהל הגידול, שמהווה את חלל הגידול עצמו. ניתן לגדל ללא אוהל, כאשר הגידול מתבצע בחדר פתוח וגדול שמוקדש כולו להתיך הגידול, או לחלופין כאשר מתבצע גידול של צמח בודד מתחת למנורה קטנה בלי מערכת מקיפה. בכל מקרה אחר, שימוש באוהל גידול הוא חיוני.

5 דברים שחובה לדעת בתור מגדל קנאביס

מלבד היסודות של גידול קנאביס, שעוסקים בציוד הפיזי ובסביבת המחיה הדרושה לצמחים, ישנם עוד 5 דברים שהמגדל עצמו צריך לדעת לבצע, לפחות באופן תיאורטי לפני הניסיון הראשון בשטח. אלו 5 הדברים שכל מגדל קנאביס חדש חייב לדעת לעשות:

 1. לדעת לבצע הנבטה, שתילה וייחור

  מחזור הגידול של צמח הקנאביס, כמו צמחים רבים אחרים, מתחיל מהיותו זרע שצריך לעבור תהליך של הנבטה. לאחר ההנבטה (וגם בהמשך הדרך במעבר בין גדלי עציצים שונים) יש לבצע שתילה תקינה בעציץ. לאחר מכן, כדי להמשיך את השושלת הגנטית ו/או להוריד את הצורך במקור אספקה חיצוני של זרעים, יש לדעת לבצע ייחור של צמחים והשרשה של ייחורים חדשים. כל התהליכים הללו הם תהליכים שחובה ללמוד לפני שיוצאים לדרך עם המחזור הראשון של גידול קנאביס ביתי.

  הנבטה אפשר לעשות בשתי דרכים: הנבטה טבעית לאחר שתילה באדמה, או להניח את הזרעים בחוץ על מצע של מים (נייר רטוב או צמר גפן רטוב) ולחכות שינביטו, כלומר שייצא מהם "זנב" קטן של שורש, שיגיע לכדי אורך של 1 ס"מ ויסמן כי הזרע מוכן לשתילה.

  כדי לבצע שתילה נכונה שלא תפגע בצמח, לוקחים כלי עם ניקוז טוב, ממלאים אותו באדמה ושותלים את הזרע כאשר ה"זנב" שיצא ממנו יופנה כלפי מטה בזווית מעט אלכסונית במידת האפשר. חשוב מאוד לא להניח יותר מדי אדמה על הזרע ולא להדק מדי אלא להשאיר אוורור, משום שיותר מדי אדמה ולחץ עלולים לחנוק את הצמח והוא לא יתפתח כראוי או בכלל.

 2. לדעת להתקין את כל הציוד בצורה נוחה לתפעול בחלל הגידול

  התקנת הציוד היא משהו שכדאי ללמוד לפני ההקמה בפועל, בין אם בחנות בה נרכש הציוד ובין אם בעזרת מדריכים באינטרנט. הקמת האוהל היא לא הדבר היחיד שחשוב כאן, וכדאי ללמוד מראש היכן מרכיבים כל חלק ממערכת הגידול כדי ליצור חלל שנוח לעבוד ולגדל בו.

 3. לדעת לעבוד עם מד חומציות ומד מליחות להכנת תמיסת השקיה

  הכנת תמיסת ההשקיה, בין אם נעשה שימוש במים רגילים או במי אוסמוזה (מי מזגן, מים מזוקקים) הוא אחד התהליכים החשובים ביותר במהלך הגידול, וכדי לעשות אותו באופן אופטימלי יש ללמוד כיצד לעבוד עם מד חומציות ומד EC (מוליכות חשמלית) כדי להגיע לרמת דישון אופטימלית שתעודד גדילה מואצת של הצמחים.

 4. לדעת לזהות ולהיפטר ממזיקים

  זיהוי מזיקים שונים שנפוצים בגידול ביתי של קנאביס בפרט וצמחים בכלל הוא כישור שימושי, שיכול לעזור למגדל המתחיל להימנע ממיני זיהומים שמגיעים בעקבות נוכחות של חרקים. לרוב היפטרות ממזיקים דורשת שימוש בחומרי הדברה, לכל הפחות מוצרים אורגניים ממקור טבעי, אך לעיתים יש דרכים אחרות להיפטר מהם, שגם אותן חשוב להכיר.

 5. לדעת לזהות זמן נכון לקציר ולבצע קציר וייבוש ראוי

  כדי להפיק תוצרת ראויה מגידול ביתי של קנאביס, תהליך הקציר הוא תהליך שכדאי להכיר לא פחות מאשר את כל שאר שלבי הגידול ואולי אפילו יותר. תהליך זה מתחיל מהשלב בו מזהים מתי נכון לקצור את הפרחים, במקרה של קנאביס לפי צבען של הטריכומות המכסות את הפרחים (אמור להיות לבן-ענבר בפיזור של 50-50), ולאחר מכן הוא ממשיך בקציר עצמו וגם בייבוש הראוי של התוצרת. בלי קציר או ייבוש נכון, כל הגידול עלול ללכת לאבדון, ולכן גם אלו תהליכים חיוניים שחובה להכיר לפני שיוצאים לדרך.
צריכים עזרה?